هزینه های کفن و دفن در هلند چقدر است؟

مجله خبری تبلیغاتی ایرانیان هلند: در کشور هلند هزینه کفن و دفن بر عهده متوفی یا خانواده او است مگر اینکه شما از پیش خودتان را بیمه کرده باشید.  هزینه کلی مربوط به ترحیم در سال ۲۰۱۹ در هلند بطور متوسط حدود ۸۰۰۰ یورو براورد شد.

در واقع جنازه متوفی در هلند یا سوزانده شده و یا دفن می شود. هر دو روش رایگان نیست و هزینه دارد. البته افراد بی خانمان و یا فقیر با کمک شهرداری محلی به ساده ترین صورت دفن می شوند. در این مطلب طرح کلی از هزینه های کفن و دفن در هلند را مشاهده می فرمایید:

هزینه حمل و نقل جنازه

از صد و پنجاه یورو تا 500 یورو و طبعا متناسب با مسافت محاسبه می شود

هزینه سوزاندن

سوزاندن جسد در یک مرکز بنام کریماتوریوم ( به فارسی آتش سپاری ) انجام می شود. هزینه آن بر اساس نوع مرکز و خدمات جانبی ( مثل حضور در هنگام آتش سپاری و شیوه تحویل خاکستر ) متفاوت است. این هزینه از حدود ۴۰۰ یورو شروع شده و در برخی مناطق هلند تا ۴۰۰۰ .  میورو متغیر است. آتش سپاری در روزهای پایان هفته و تعطیل گرانتر است. همچنین شیوه تحویل خاکستر هم از لحاظ ظرف تحویل و قیمت – متفاوت است اگرخانواده متوفی بخواهند خاکستر در محل خاصی – با مجوز پخش شود باید مبلغ اضافه تری پرداخت کنند.


دفن کردن

دفن کردن در هلند گران تر است چرا که در واقع جنازه برای مدتی یک محل عمومی را اشغال خواهد کرد. افراد می توانند پیش از مرگشان محل دفن را تعیین کنند و در غیر اینصورت خانواده متوفی با کمک شهرداری تصمیم خواهد گرفت.

در هر صورت قبر اشغال شده برای مدت محدودی است و پس از آن یا باید تمدید شود و یا برداشته شده و محل آن برای دفن دیگری آماده می شود.

هزینه های جانبی دفن شامل نوع تابوت و حمل جنازه هستند.

هزینه مراسم یادبود به هر دو روش فوق اضافه شده و بر اساس تعداد مهمان های احتمالی و چیدمان سالن جداگانه محاسبه می شود.

در یک نظرسنجی که اخیرا در مطبوعات هلند منتشر شدهُ اکثر پاسخ دهندگان جوان ( بین ۱۹ تا ۳۰ سال) گفته اند که نمی خواهند پس از مرگشان هزینه نگهداری قبر را به خانواده هایشان تحمیل کنند. لذا ترجیح می دهند یا برای مدت کوتاهی به خاک سپرده شده یا جنازه آنها سوزانده شود.

ارسال جنازه به ایران

برخی هم ترجیح می دهند که جنازه آنها به ایران فرستاده شود. برای اینکار معمولا مدارک زیر لازم است

 کپی و اصل تمام صفحات مدارک شناسایی در خواست کننده انتقال جسد

اصل شناسنامه متوفی و همسر

اصل گذر نامه ایرانی متوفی

 کارت شناسایی ملی متوفی

مدارک محلی اعلام فوت و مراحل اخذ مجوز های محلی جهت انتقال جسد به ایران :

اصل گواهی فوت ، صادره از بیمارستان همراه با دلیل فوت

 اصل گواهی فوت در کشور مبداء صادره از مقامات قضایی و یا اداری با ذکر دلیل فوت

 در صورت نیازاصل گواهی پزشکی قانونی و گزارش پلیس محلی در تایید آن جهت اتباع ایرانی که بطور غیر طبیعی فوت نموده اند

گواهی بهداشت جسد مبنی بر عاری بودن از امراض مسری و یا واگیردار (در صورت وجود امراضی نظیر ایدز و یا هپاتیت نیاز به استعلام و درخواست مجوز لازم حمل از ایران میباشد.)

بیشتر بخوانید

کانال تلگرام ایرانیان هلند

اتانازی یا مرگ خودخواسته در هلند

همه چیز درباره پناهندگی در هلند

هزینه های زندگی در هلند